Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72A-20-SP
PIC16C72A-20/SP
| Part Number: | PIC16C72A-20/SP |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72A-20-SP |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.5 KB OTP, 128 RAM, 22 I/O28 SPDIP .300in TUBE | Microchip Technology Inc. PIC16C72A-20/SP |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72A-20-SP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.5 KB OTP, 128 RAM, 22 I/O28 SPDIP .300in TUBE | Microchip Technology Inc. PIC16C72A-20/SP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | CAN, I2C, SPI, SSP, UART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 128 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16C72A-20/SP
| Datasheet | View & Download PIC16C72A-20-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72A-20-SP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum frequency of the product?
How many I/Os does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


