Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72A-20-SO
PIC16C72A-20/SO
| Part Number: | PIC16C72A-20/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72A-20-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.5 KB OTP, 128 RAM, 22 I/O28 SOIC .300in TUBE | Microchip Technology Inc. PIC16C72A-20/SO |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72A-20-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.5 KB OTP, 128 RAM, 22 I/O28 SOIC .300in TUBE | Microchip Technology Inc. PIC16C72A-20/SO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | I2C, PWM |
| RAM Size | 128 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.39 mm |
| Length | 18.08 mm |
| Width | 7.59 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | I2C, PWM |
| RAM Size | 128 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.39 mm |
| Length | 18.08 mm |
| Width | 7.59 mm |
Documentation for Microchip PIC16C72A-20/SO
| Datasheet | View & Download PIC16C72A-20-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72A-20-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72A-20-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72A-20-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72A-20-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72A-20-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the memory size of the PIC16C72A-20/SO?
What is the maximum supply voltage for the PIC16C72A-20/SO?
What is the number of I/Os for the PIC16C72A-20/SO?
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the number of I/Os for the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






