Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72A-04I-SO
PIC16C72A-04I/SO
| Part Number: | PIC16C72A-04I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72A-04I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB EPROM 5V 28-Pin SOIC W Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72A-04I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB EPROM 5V 28-Pin SOIC W Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | I2C, PWM |
| RAM Size | 128 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16C72A-04I/SO
| Datasheet | View & Download PIC16C72A-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72A-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72A-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72A-04I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the price of the product?
What is the package type of the product?
What is the memory size of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


