Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72-JW
PIC16C72/JW
| Part Number: | PIC16C72/JW |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72-JW |
| Qty Available: | |
| Description: | Mcu Cmos 28 Ld 20MHZ 2K Eprm |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72-JW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mcu Cmos 28 Ld 20MHZ 2K Eprm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | EPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 128 B |
Documentation for Microchip PIC16C72/JW
| Datasheet | View & Download PIC16C72-JW Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72-JW Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.