Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72-10SP
PIC16C72-10SP
| Part Number: | PIC16C72-10SP |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72-10SP |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, PIC16 CPU, 10MHz, CMOS, PDIP28 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72-10SP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, PIC16 CPU, 10MHz, CMOS, PDIP28
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 10 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 10 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 2 kB |
| Memory Type | EPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 128 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16C72-10SP
| Datasheet | View & Download PIC16C72-10SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72-10SP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the stock status of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.