Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72-10I-SO
PIC16C72-10I/SO
| Part Number: | PIC16C72-10I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72-10I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 28-SOIC |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72-10I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 28-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 10 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 10 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 10 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 128 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16C72-10I/SO
| Datasheet | View & Download PIC16C72-10I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72-10I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72-10I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the type of the product?
What is the memory size of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
