Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72-04-SP
PIC16C72-04/SP
| Part Number: | PIC16C72-04/SP |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72-04-SP |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB EPROM 3.3V/5V 28-Pin SPDIP Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72-04-SP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB EPROM 3.3V/5V 28-Pin SPDIP Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | I2C, PWM |
| RAM Size | 128 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | Through Hole |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.556 mm |
| Length | 35.18 mm |
| Width | 7.493 mm |
| Case/Package | DIP |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | I2C, PWM |
| RAM Size | 128 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | Through Hole |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.556 mm |
| Length | 35.18 mm |
| Width | 7.493 mm |
Documentation for Microchip PIC16C72-04/SP
| Datasheet | View & Download PIC16C72-04-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72-04-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72-04-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72-04-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72-04-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72-04-SP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of microcontroller architecture used?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the supply voltage range for the microcontroller?
What is the product name and brand?
What is the memory size of the MCU?
What is the maximum supply voltage for the MCU?
What is the package type of the MCU?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


