Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C717-SS
PIC16C717/SS
| Part Number: | PIC16C717/SS |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C717-SS |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB EPROM 5V 20-Pin SSOP Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C717-SS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB EPROM 5V 20-Pin SSOP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | EPROM, OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 256 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16C717/SS
| Datasheet | View & Download PIC16C717-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C717-SS Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum frequency of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

