Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C715-04I-SO
PIC16C715-04I/SO
| Part Number: | PIC16C715-04I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C715-04I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB EPROM 5V 18-Pin SOIC W Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C715-04I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB EPROM 5V 18-Pin SOIC W Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 128 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16C715-04I/SO
| Datasheet | View & Download PIC16C715-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C715-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C715-04I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


