Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C715-04-P
PIC16C715-04/P
| Part Number: | PIC16C715-04/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C715-04-P |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-BIT Mcu; 128B-RAM; 13 I/o; 4V~5, 5V; 4MHZ; A/d; 0°C ~ 70°C; ; Equivalent: PIC16F716-I/P; |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C715-04-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-BIT Mcu; 128B-RAM; 13 I/o; 4V~5, 5V; 4MHZ; A/d; 0°C ~ 70°C; ; Equivalent: PIC16F716-I/P;
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| RAM Size | 128 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.81 mm |
| Length | 23.5 mm |
| Width | 7.112 mm |
Documentation for Microchip PIC16C715-04/P
| Datasheet | View & Download PIC16C715-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C715-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C715-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C715-04-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the memory size of the product?
What is the supply voltage range of the product?
What is the part number of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





