Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C711-04I-P
PIC16C711-04I/P
| Part Number: | PIC16C711-04I/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C711-04I-P |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-bit Microcontrollers - MCU 1.75KB 68 RAM 13 I/O 4MHz Ind Temp PDIP18 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C711-04I-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-bit Microcontrollers - MCU 1.75KB 68 RAM 13 I/O 4MHz Ind Temp PDIP18
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| RAM Size | 68 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.81 mm |
| Length | 23.495 mm |
| Width | 7.112 mm |
Documentation for Microchip PIC16C711-04I/P
| Datasheet | View & Download PIC16C711-04I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C711-04I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C711-04I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C711-04I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C711-04I-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
How many I/Os does the microcontroller have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





