Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C711-04-SO
PIC16C711-04/SO
| Part Number: | PIC16C711-04/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C711-04-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | 8bit microcontroller, PIC16C711-04/SO | Microchip Technology Inc. PIC16C711-04/SO |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C711-04-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8bit microcontroller, PIC16C711-04/SO | Microchip Technology Inc. PIC16C711-04/SO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 4 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| RAM Size | 68 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.342 mm |
| Length | 11.74 mm |
| Width | 7.595 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 4 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| RAM Size | 68 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.342 mm |
| Length | 11.74 mm |
| Width | 7.595 mm |
Documentation for Microchip PIC16C711-04/SO
| Datasheet | View & Download PIC16C711-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C711-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C711-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C711-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C711-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C711-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C711-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C711-04-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the type of microcontroller?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the type of microcontroller?
What is the memory size of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







