Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C711-04-P
PIC16C711-04/P
| Part Number: | PIC16C711-04/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C711-04-P |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-BIT, Otprom, 4 Mhz, Risc Microcontroller, PDIP18, 0.300 Inch, Plastic, DIP-18 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C711-04-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-BIT, Otprom, 4 Mhz, Risc Microcontroller, PDIP18, 0.300 Inch, Plastic, DIP-18
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 4 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| RAM Size | 68 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.81 mm |
| Length | 23.5 mm |
| Width | 7.112 mm |
Documentation for Microchip PIC16C711-04/P
| Datasheet | View & Download PIC16C711-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C711-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C711-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C711-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C711-04-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product type?
What is the package type and size?
What is the memory size of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










