Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C710-20-P
PIC16C710-20/P
| Part Number: | PIC16C710-20/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C710-20-P |
| Qty Available: | |
| Description: | PIC 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 896B (512x14) OTP 13 IO PDIP-18 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C710-20-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PIC 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 896B (512x14) OTP 13 IO PDIP-18
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 896 B |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR |
| RAM Size | 36 B |
| Termination | Through Hole |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16C710-20/P
| Datasheet | View & Download PIC16C710-20-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C710-20-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C710-20-P Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




