Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C710-04I-P
PIC16C710-04I/P
| Part Number: | PIC16C710-04I/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C710-04I-P |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 8-Bit, EPROM, PIC16 CPU, 20MHz, CMOS, PDIP18 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C710-04I-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 8-Bit, EPROM, PIC16 CPU, 20MHz, CMOS, PDIP18
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 896 B |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 36 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.81 mm |
| Length | 23.5 mm |
| Width | 7.112 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 896 B |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 36 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.81 mm |
| Length | 23.5 mm |
| Width | 7.112 mm |
Documentation for Microchip PIC16C710-04I/P
| Datasheet | View & Download PIC16C710-04I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C710-04I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C710-04I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C710-04I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C710-04I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C710-04I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C710-04I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C710-04I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C710-04I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C710-04I-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of microcontroller?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
What is the memory type and size of the microcontroller?
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the maximum frequency of the product?
What is the type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


