Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C71-20-P
PIC16C71-20/P
| Part Number: | PIC16C71-20/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C71-20-P |
| Qty Available: | |
| Description: | 8bit microcontroller, PIC16C71-20/P DIP18 | Microchip Technology Inc. PIC16C71-20/P |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C71-20-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8bit microcontroller, PIC16C71-20/P DIP18 | Microchip Technology Inc. PIC16C71-20/P
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 36 B |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.81 mm |
| Length | 23.5 mm |
| Width | 7.112 mm |
Documentation for Microchip PIC16C71-20/P
| Datasheet | View & Download PIC16C71-20-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C71-20-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C71-20-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C71-20-P Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



