Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C67-20-L
PIC16C67-20/L
| Part Number: | PIC16C67-20/L |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C67-20-L |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 14KB EPROM 5V 44-Pin PLCC Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C67-20-L Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 14KB EPROM 5V 44-Pin PLCC Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.064 mm |
| Length | 16.66 mm |
| Width | 16.663 mm |
Documentation for Microchip PIC16C67-20/L
| Datasheet | View & Download PIC16C67-20-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C67-20-L Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
What is the number of I/Os of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




