Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C67-04-P
PIC16C67-04/P
| Part Number: | PIC16C67-04/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C67-04-P |
| Qty Available: | |
| Description: | 14 KB OTP, 368 RAM, 33 I/O40 PDIP .600in TUBE | Microchip Technology Inc. PIC16C67-04/P |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C67-04-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
14 KB OTP, 368 RAM, 33 I/O40 PDIP .600in TUBE | Microchip Technology Inc. PIC16C67-04/P
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 40 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.064 mm |
| Length | 52.2 mm |
| Width | 13.97 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 40 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.064 mm |
| Length | 52.2 mm |
| Width | 13.97 mm |
Documentation for Microchip PIC16C67-04/P
| Datasheet | View & Download PIC16C67-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C67-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C67-04-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What are the technical specifications of the product?
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
How many I/Os does the product have?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


