Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C66-20-SP
PIC16C66-20/SP
| Part Number: | PIC16C66-20/SP |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C66-20-SP |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 14KB EPROM 5V 28-Pin SPDIP Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C66-20-SP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 14KB EPROM 5V 28-Pin SPDIP Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.556 mm |
| Length | 35.18 mm |
| Width | 7.493 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.556 mm |
| Length | 35.18 mm |
| Width | 7.493 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.556 mm |
| Length | 35.18 mm |
| Width | 7.493 mm |
Documentation for Microchip PIC16C66-20/SP
| Datasheet | View & Download PIC16C66-20-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C66-20-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C66-20-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C66-20-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C66-20-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C66-20-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C66-20-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C66-20-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C66-20-SP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the category of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
What is the product name and brand?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the maximum operating frequency of the microcontroller?
What are the available interfaces of the microcontroller?
What is the product name and brand?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the maximum supply voltage for the microcontroller?
What are the interfaces supported by the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



