Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C65A-04-PT
PIC16C65A-04/PT
| Part Number: | PIC16C65A-04/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C65A-04-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB EPROM 5V 44-Pin TQFP Tray |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C65A-04-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB EPROM 5V 44-Pin TQFP Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | EPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 192 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16C65A-04/PT
| Datasheet | View & Download PIC16C65A-04-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C65A-04-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.