Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C64A-04-P
PIC16C64A-04/P
| Part Number: | PIC16C64A-04/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C64A-04-P |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB EPROM 5V 40-Pin PDIP Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C64A-04-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB EPROM 5V 40-Pin PDIP Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 40 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, USART |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 128 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.064 mm |
| Length | 52.2 mm |
| Width | 13.97 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 40 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, USART |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 128 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.064 mm |
| Length | 52.2 mm |
| Width | 13.97 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 40 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, USART |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 128 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.064 mm |
| Length | 52.2 mm |
| Width | 13.97 mm |
Documentation for Microchip PIC16C64A-04/P
| Datasheet | View & Download PIC16C64A-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C64A-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C64A-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C64A-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C64A-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C64A-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C64A-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C64A-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C64A-04-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of integrated circuit?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the supply voltage range for the microcontroller?
What is the product name and brand?
What is the type of integrated circuit?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the maximum supply voltage for the microcontroller?
What is the product name and description?
What is the stock availability of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What are the peripherals of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





