Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C622-04I-P
PIC16C622-04I/P
| Part Number: | PIC16C622-04I/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C622-04I-P |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, PIC16 CPU, 4MHz, CMOS, PDIP18 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C622-04I-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, PIC16 CPU, 4MHz, CMOS, PDIP18
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 128 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16C622-04I/P
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the voltage range for this microcontroller?
Does the microcontroller have any compliance certifications?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.