Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C620AT-04I-SO
PIC16C620AT-04I/SO
| Part Number: | PIC16C620AT-04I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C620AT-04I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | 896 B OTP, 96 RAM, 13 I/O18 SOIC .300in T/R | Microchip Technology Inc. PIC16C620AT-04I/SO |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C620AT-04I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
896 B OTP, 96 RAM, 13 I/O18 SOIC .300in T/R | Microchip Technology Inc. PIC16C620AT-04I/SO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 896 B |
| Memory Type | EPROM, OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 96 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16C620AT-04I/SO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the number of I/Os for this product?
What is the max frequency of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

