Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C620A-04E-SS
PIC16C620A-04E/SS
| Part Number: | PIC16C620A-04E/SS |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C620A-04E-SS |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-bit Microcontrollers - MCU .875KB 96 RAM 13 I/O 4 MHz ExtTemp SSOP20 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C620A-04E-SS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-bit Microcontrollers - MCU .875KB 96 RAM 13 I/O 4 MHz ExtTemp SSOP20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 896 B |
| Memory Type | EPROM |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 96 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16C620A-04E/SS
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
Is the microcontroller lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.