Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12F629T-I-SN
PIC12F629T-I/SN
| Part Number: | PIC12F629T-I/SN |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12F629T-I-SN |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC12 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V/3.3V/5V 8-Pin SOIC N T/R - Tape and Reel |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12F629T-I-SN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC12 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V/3.3V/5V 8-Pin SOIC N T/R - Tape and Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | RS-232, USB |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 175 µA |
| Number of A/D Converters | 0 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 6 |
| Number of Programmable I/O | 6 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Number of UART Channels | 0 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 64 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | RS-232, USB |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 175 µA |
| Number of A/D Converters | 0 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 6 |
| Number of Programmable I/O | 6 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Number of UART Channels | 0 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 64 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.9 mm |
Documentation for Microchip PIC12F629T-I/SN
| Datasheet | View & Download PIC12F629T-I-SN Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12F629T-I-SN Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12F629T-I-SN Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12F629T-I-SN Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12F629T-I-SN Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12F629T-I-SN Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12F629T-I-SN Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12F629T-I-SN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of PIC12F629T-I/SN?
What is the brand of PIC12F629T-I/SN?
What is the memory size of PIC12F629T-I/SN?
What is the package type of PIC12F629T-I/SN?
What is the product category of PIC12F629T-I/SN?
What is the brand of PIC12F629T-I/SN?
What is the memory size of PIC12F629T-I/SN?
What is the supply voltage range of PIC12F629T-I/SN?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







