Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C672-04I-SM
PIC12C672-04I/SM
| Part Number: | PIC12C672-04I/SM |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C672-04I-SM |
| Qty Available: | |
| Description: | Microchip PIC12C672-04I/SM; 8bit PIC12C Microcontroller; 4MHz; 3.5kb OTP; 8-Pin SOIC |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C672-04I-SM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Microchip PIC12C672-04I/SM; 8bit PIC12C Microcontroller; 4MHz; 3.5kb OTP; 8-Pin SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 5 |
| Number of Programmable I/O | 5 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 128 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.78 mm |
| Length | 5.33 mm |
| Width | 5.38 mm |
Documentation for Microchip PIC12C672-04I/SM
| Datasheet | View & Download PIC12C672-04I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C672-04I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C672-04I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C672-04I-SM Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the microcontroller?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
How many I/Os does the microcontroller have?
What is the memory size of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









