Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C672-04E-SM
PIC12C672-04E/SM
| Part Number: | PIC12C672-04E/SM |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C672-04E-SM |
| Qty Available: | |
| Description: | PIC12C Series 3.5 kB Flash 128 B SRAM SMT 8-Bit Microcontroller - SOIC-8 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C672-04E-SM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PIC12C Series 3.5 kB Flash 128 B SRAM SMT 8-Bit Microcontroller - SOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of I/Os | 5 |
| Number of Programmable I/O | 5 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 128 B |
| Watchdog Timer | Yes |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of I/Os | 5 |
| Number of Programmable I/O | 5 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 128 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC12C672-04E/SM
| Datasheet | View & Download PIC12C672-04E-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C672-04E-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C672-04E-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C672-04E-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C672-04E-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C672-04E-SM Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What is the stock status of the product?
What is the compliance status of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


