Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C671-10I-SM
PIC12C671-10I/SM
| Part Number: | PIC12C671-10I/SM |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C671-10I-SM |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-bit Microcontrollers - MCU 1.75KB 128 RAM 6 I/O 10MHz IndTemp SOIC8 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C671-10I-SM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-bit Microcontrollers - MCU 1.75KB 128 RAM 6 I/O 10MHz IndTemp SOIC8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 10 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 10 MHz |
| Max Frequency | 10 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 5 |
| Number of Programmable I/O | 5 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 128 B |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC12C671-10I/SM
| Datasheet | View & Download PIC12C671-10I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C671-10I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C671-10I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C671-10I-SM Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the memory size of the microcontroller?
How many I/Os does the microcontroller have?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




