Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C671-04I-SM
PIC12C671-04I/SM
| Part Number: | PIC12C671-04I/SM |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C671-04I-SM |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-bit Microcontrollers - MCU 1.75KB 128 RAM 6 I/O 4MHz IndTemp SOIC8 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C671-04I-SM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-bit Microcontrollers - MCU 1.75KB 128 RAM 6 I/O 4MHz IndTemp SOIC8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 5 |
| Number of Programmable I/O | 5 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 128 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.9812 mm |
| Length | 5.3086 mm |
| Width | 5.3848 mm |
Documentation for Microchip PIC12C671-04I/SM
| Datasheet | View & Download PIC12C671-04I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C671-04I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C671-04I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C671-04I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C671-04I-SM Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the supply voltage range for this microcontroller?
How many pins does this microcontroller have?
What is the memory size of this microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






