Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C509A-04I-SM
PIC12C509A-04I/SM
| Part Number: | PIC12C509A-04I/SM |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C509A-04I-SM |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC12 PIC RISC 1.5KB EPROM 3.3V/5V 8-Pin SOIJ Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C509A-04I-SM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC12 PIC RISC 1.5KB EPROM 3.3V/5V 8-Pin SOIJ Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 4 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of I/Os | 5 |
| Number of Programmable I/O | 5 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 41 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 4 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of I/Os | 5 |
| Number of Programmable I/O | 5 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 41 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 4 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of I/Os | 5 |
| Number of Programmable I/O | 5 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 41 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC12C509A-04I/SM
| Datasheet | View & Download PIC12C509A-04I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509A-04I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509A-04I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509A-04I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509A-04I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509A-04I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509A-04I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509A-04I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509A-04I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509A-04I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509A-04I-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509A-04I-SM Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the supply voltage range for the microcontroller?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the memory size of the product?
What is the supply voltage range of the product?
What is the product name and brand?
What is the voltage range for this product?
How many pins does this product have?
What is the memory size of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












