Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C509A-04I-P
PIC12C509A-04I/P
| Part Number: | PIC12C509A-04I/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C509A-04I-P |
| Qty Available: | |
| Description: | Microcontroller PIC12; 8bit Harvard; 4MHz; FLASH 1.5kB; SRAM 41kB; 2.5-5.5V; -40+85deg.C; PDIP8 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C509A-04I-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Microcontroller PIC12; 8bit Harvard; 4MHz; FLASH 1.5kB; SRAM 41kB; 2.5-5.5V; -40+85deg.C; PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 4 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 5 |
| Number of Programmable I/O | 5 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 41 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.17 mm |
| Length | 9.78 mm |
| Width | 6.6 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 4 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 5 |
| Number of Programmable I/O | 5 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 41 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.17 mm |
| Length | 9.78 mm |
| Width | 6.6 mm |
Documentation for Microchip PIC12C509A-04I/P
| Datasheet | View & Download PIC12C509A-04I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509A-04I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509A-04I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509A-04I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509A-04I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509A-04I-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the microcontroller mentioned in the product detail page?
What is the part number of the microcontroller?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the operating temperature range of the microcontroller?
What is the part number of the microcontroller?
What is the supply voltage range for the microcontroller?
What is the maximum operating temperature for the microcontroller?
What is the memory size of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





