Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C509-04-P
PIC12C509-04/P
| Part Number: | PIC12C509-04/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C509-04-P |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC12 PIC RISC 1.5KB EPROM 3.3V/5V 8-Pin PDIP Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C509-04-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC12 PIC RISC 1.5KB EPROM 3.3V/5V 8-Pin PDIP Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 5 |
| Number of Programmable I/O | 5 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 41 B |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.17 mm |
| Length | 9.78 mm |
| Width | 6.6 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 5 |
| Number of Programmable I/O | 5 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 41 B |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.17 mm |
| Length | 9.78 mm |
| Width | 6.6 mm |
Documentation for Microchip PIC12C509-04/P
| Datasheet | View & Download PIC12C509-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC12C509-04-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the price of the product?
What is the product name and description?
What is the supply chain information for the product?
Are there any alternate parts available for this product?
What is the product name and brand?
What is the memory size of the MCU?
What is the supply voltage range for the MCU?
How many I/Os does the MCU have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



