Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C508A-04I-SN
PIC12C508A-04I/SN
| Part Number: | PIC12C508A-04I/SN |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C508A-04I-SN |
| Qty Available: | |
| Description: | Microcontroller PIC12; 8bit Harvard; 4MHz; FLASH 768B; SRAM 25kB; 3-5.5V; -40+85deg.C; SOIC8 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C508A-04I-SN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Microcontroller PIC12; 8bit Harvard; 4MHz; FLASH 768B; SRAM 25kB; 3-5.5V; -40+85deg.C; SOIC8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 768 B |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 5 |
| Number of Programmable I/O | 5 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 25 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 4.98 mm |
| Width | 3.99 mm |
Documentation for Microchip PIC12C508A-04I/SN
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the microcontroller?
What is the price of the microcontroller?
What is the supply voltage range for the microcontroller?
What is the maximum operating temperature for the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




