Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C508A-04-P
PIC12C508A-04/P
| Part Number: | PIC12C508A-04/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C508A-04-P |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC RISC 768B PROM 3.3V/5V 8-Pin PDIP Tube / IC MCU 8BIT 768B OTP 8DIP |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC12C508A-04-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC RISC 768B PROM 3.3V/5V 8-Pin PDIP Tube / IC MCU 8BIT 768B OTP 8DIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 4 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 768 B |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 5 |
| Number of Programmable I/O | 5 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 25 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.17 mm |
| Length | 9.78 mm |
| Width | 6.6 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 4 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 768 B |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 5 |
| Number of Programmable I/O | 5 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 25 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.17 mm |
| Length | 9.78 mm |
| Width | 6.6 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 4 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 768 B |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 5 |
| Number of Programmable I/O | 5 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 25 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.17 mm |
| Length | 9.78 mm |
| Width | 6.6 mm |
Documentation for Microchip PIC12C508A-04/P
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternate parts available for this product?
What is the product name and brand?
What is the type of integrated circuit?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the supply voltage range for the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













