Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC10F222-I-MC
PIC10F222-I/MC
| Part Number: | PIC10F222-I/MC |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC10F222-I-MC |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC10 PIC RISC 768B Flash 2.5V/3.3V/5V Automotive 8-Pin DFN EP Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC10F222-I-MC Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC10 PIC RISC 768B Flash 2.5V/3.3V/5V Automotive 8-Pin DFN EP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 8 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 8 MHz |
| Interface | USB |
| Max Frequency | 8 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 768 B |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Programmable I/O | 4 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 23 B |
Documentation for Microchip PIC10F222-I/MC
| Datasheet | View & Download PIC10F222-I-MC Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F222-I-MC Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F222-I-MC Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F222-I-MC Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F222-I-MC Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of PIC10F222-I/MC?
What is the brand of PIC10F222-I/MC?
What is the description of PIC10F222-I/MC?
What is the price of PIC10F222-I/MC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



