Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microprocessors > PIC10F220T-I-OT
PIC10F220T-I/OT
| Part Number: | PIC10F220T-I/OT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microprocessors > PIC10F220T-I-OT |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC10 PIC RISC 384byte Flash 2.5V/3.3V/5V 6-Pin SOT-23 T/R - Tape and Reel |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microprocessors > PIC10F220T-I-OT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC10 PIC RISC 384byte Flash 2.5V/3.3V/5V 6-Pin SOT-23 T/R - Tape and Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Access Time | 8 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 3 kb |
| Frequency | 8 MHz |
| Interface | USB |
| Max Frequency | 8 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 384 B |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 175 µA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 4 |
| Number of Programmable I/O | 4 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Cut Tape |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 16 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.8 mm |
Documentation for Microchip PIC10F220T-I/OT
| Datasheet | View & Download PIC10F220T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F220T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F220T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F220T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F220T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F220T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F220T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F220T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F220T-I-OT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum operating frequency of the microcontroller?
What is the supply voltage range for this microcontroller?
What is the memory size of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








