Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC10F202T-I-OT
PIC10F202T-I/OT
| Part Number: | PIC10F202T-I/OT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC10F202T-I-OT |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-Bit PIC10 PIC RISC 768Byte Flash 2.5V/3.3V/5V 6-Pin SOT-23 T/R - Tape and Reel |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC10F202T-I-OT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-Bit PIC10 PIC RISC 768Byte Flash 2.5V/3.3V/5V 6-Pin SOT-23 T/R - Tape and Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Access Time | 4 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 6 kb |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | USB |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 768 B |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 175 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 4 |
| Number of Programmable I/O | 4 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Cut Tape |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 24 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.2954 mm |
| Length | 3.0988 mm |
| Width | 1.8 mm |
Documentation for Microchip PIC10F202T-I/OT
| Datasheet | View & Download PIC10F202T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F202T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F202T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F202T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F202T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F202T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F202T-I-OT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Microchip PIC10F202T-I/OT?
What is the package type of the Microchip PIC10F202T-I/OT?
What is the memory size of the Microchip PIC10F202T-I/OT?
What is the supply voltage range for the Microchip PIC10F202T-I/OT?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










