Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC10F200T-I-OT
PIC10F200T-I/OT
| Part Number: | PIC10F200T-I/OT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC10F200T-I-OT |
| Qty Available: | |
| Description: | Microcontroller PIC10, 8bit Harvard, 4MHz, FLASH 384B, SRAM 16kB, 2-5.5V, -40+85deg.C, SOT23- |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC10F200T-I-OT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Microcontroller PIC10, 8bit Harvard, 4MHz, FLASH 384B, SRAM 16kB, 2-5.5V, -40+85deg.C, SOT23-
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Access Time | 4 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 3 kb |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | USB |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 384 B |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 175 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 4 |
| Number of Programmable I/O | 4 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Cut Tape |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 16 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.8 mm |
Documentation for Microchip PIC10F200T-I/OT
| Datasheet | View & Download PIC10F200T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F200T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F200T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F200T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F200T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F200T-I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC10F200T-I-OT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the microcontroller?
What is the supply voltage range for this microcontroller?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the operating temperature range for this microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.














