Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > PGA280AIPWR
PGA280AIPWR
| Part Number: | PGA280AIPWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > PGA280AIPWR |
| Qty Available: | |
| Description: | INST Amp Quad ¡À18V/36V 24-Pin TSSOP T/R / IC OPAMP PGA 6MHZ 24TSSOP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > PGA280AIPWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
INST Amp Quad ¡À18V/36V 24-Pin TSSOP T/R / IC OPAMP PGA 6MHZ 24TSSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 24 |
| Gain Bandwidth Product | 6 MHz |
| Input Bias Current | 2 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 50 µV |
| Input Voltage Noise Density | 20 nV/sqrt Hz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Nominal Supply Current | 3 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 2.4 mA |
| Output Current per Channel | 15 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Quiescent Current | 70 µA |
| Schedule B | 8542330000 |
| Settling Time | 40 µs |
| Slew Rate | 1 V/µs |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 7.8 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments PGA280AIPWR
| Datasheet | View & Download PGA280AIPWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA280AIPWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download PGA280AIPWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download PGA280AIPWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments PGA280AIPWR?
What is the gain bandwidth product of Texas Instruments PGA280AIPWR?
What is the package type of Texas Instruments PGA280AIPWR?
What is the minimum supply voltage for Texas Instruments PGA280AIPWR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


