Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > PGA280AIPW
PGA280AIPW
| Part Number: | PGA280AIPW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > PGA280AIPW |
| Qty Available: | |
| Description: | Programmable Gain Instrumentation Amplifier 24-Pin TSSOP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > PGA280AIPW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Programmable Gain Instrumentation Amplifier 24-Pin TSSOP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 211.997734 mg |
| Bandwidth | 6 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 140 dB |
| Dual Supply Voltage | 18 V |
| Gain Bandwidth Product | 6 MHz |
| Input Bias Current | 2 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 50 µV |
| Input Voltage Noise Density | 20 nV/sqrt Hz |
| Max Input Voltage | 15.5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Current | 10 mA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Nominal Supply Current | 2.4 mA |
| Number of Amplifiers | 3 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 2.4 mA |
| Output Current per Channel | 15 mA |
| Quiescent Current | 3 mA |
| Schedule B | 8542330000 |
| Settling Time | 20 µs |
| Slew Rate | 1 V/µs |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 7.8 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments PGA280AIPW
| Datasheet | View & Download PGA280AIPW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download PGA280AIPW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download PGA280AIPW Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA280AIPW Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA280AIPW Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA280AIPW Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA280AIPW Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA280AIPW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments PGA280AIPW?
What category does Texas Instruments PGA280AIPW belong to?
What is the package type of Texas Instruments PGA280AIPW?
What is the gain bandwidth product of Texas Instruments PGA280AIPW?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






