Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > PGA204BU
PGA204BU
| Part Number: | PGA204BU |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > PGA204BU |
| Qty Available: | |
| Description: | TEXAS INSTRUMENTS PGA204BU Instrument Amplifier, 1, 50 V, 0.07 V/s, 1 MHz, 4.5V to18V, SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > PGA204BU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TEXAS INSTRUMENTS PGA204BU Instrument Amplifier, 1, 50 V, 0.07 V/s, 1 MHz, 4.5V to18V, SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 420.395078 mg |
| -3db Bandwidth | 1 MHz |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Input Bias Current | 2 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 50 µV |
| Input Voltage Noise Density | 13 nV/sqrt Hz |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 6.5 mA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 9 V |
| Nominal Supply Current | 5.2 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 3 |
| Operating Supply Current | 5.2 mA |
| Output Current per Channel | 23 mA |
| Packaging | Bulk |
| Quiescent Current | 5.2 mA |
| Resistance | 10 GΩ |
| Schedule B | 8542330000 |
| Settling Time | 140 µs |
| Slew Rate | 0.7 V/µs |
| Voltage Gain | 60 dB |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments PGA204BU
| Datasheet | View & Download PGA204BU Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download PGA204BU Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download PGA204BU Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download PGA204BU Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA204BU Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA204BU Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA204BU Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA204BU Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA204BU Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA204BU Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA204BU Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA204BU Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA204BU Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA204BU Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the supply voltage range for the product?
What is the maximum operating temperature for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









