Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > PGA204AU
PGA204AU
| Part Number: | PGA204AU |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > PGA204AU |
| Qty Available: | |
| Description: | Instrumentation Amplifier, 1 Func, 625uV Offset-Max, 1MHz Band Width, BIPolar, PDSO16 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > PGA204AU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Instrumentation Amplifier, 1 Func, 625uV Offset-Max, 1MHz Band Width, BIPolar, PDSO16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 420.395078 mg |
| -3db Bandwidth | 1 MHz |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 75 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 5 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 125 µV |
| Input Voltage Noise Density | 13 nV/sqrt Hz |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 7.5 mA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 9 V |
| Nominal Supply Current | 7.5 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 3 |
| Operating Supply Current | 5.2 mA |
| Output Current per Channel | 23 mA |
| Packaging | Bulk |
| Quiescent Current | 5.2 mA |
| Resistance | 10 GΩ |
| Schedule B | 8542330000 |
| Settling Time | 140 µs |
| Slew Rate | 0.7 V/µs |
| Voltage Gain | 60 dB |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments PGA204AU
| Datasheet | View & Download PGA204AU Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download PGA204AU Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download PGA204AU Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download PGA204AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA204AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA204AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA204AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA204AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA204AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA204AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA204AU Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments PGA204AU?
What is the function of the PGA204AU?
What is the maximum offset voltage of the PGA204AU?
What is the bandwidth of the PGA204AU?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












