Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > PGA103U
PGA103U
| Part Number: | PGA103U |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > PGA103U |
| Qty Available: | |
| Description: | SP Amp Variable Gain Amp Single ¡À18V 8-Pin SOIC Tube / IC OPAMP PGA 1.5MHZ 8SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > PGA103U Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SP Amp Variable Gain Amp Single ¡À18V 8-Pin SOIC Tube / IC OPAMP PGA 1.5MHZ 8SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| -3db Bandwidth | 1.5 MHz |
| Bandwidth | 1.5 MHz |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain | 100 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.5 MHz |
| Input Bias Current | 150 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5 mV |
| Input Voltage Noise Density | 11 nV/sqrt Hz |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 9 V |
| Nominal Supply Current | 2.6 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 2.6 mA |
| Output Current per Channel | 25 mA |
| Quiescent Current | 2.6 mA |
| Resistance | 100 MΩ |
| Schedule B | 8542330000 |
| Settling Time | 8 µs |
| Slew Rate | 9 V/µs |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments PGA103U
| Technical Drawing | View & Download PGA103U Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download PGA103U Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA103U Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA103U Datasheet |
| Datasheet | View & Download PGA103U Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the bandwidth of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











