Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > PD85025-E
PD85025-E
| Part Number: | PD85025-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > PD85025-E |
| Qty Available: | |
| Description: | RF power transistor, LdmoST plastic family N-channel enhancement-mode lateral MOSFETs |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > PD85025-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RF power transistor, LdmoST plastic family N-channel enhancement-mode lateral MOSFETs
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 7 A |
| Current Rating | 7 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 40 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Frequency | 870 MHz |
| Gain | 17.3 dB |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 15 V |
| Max Frequency | 1 GHz |
| Max Operating Temperature | 165 °C |
| Max Output Power | 30 W |
| Max Power Dissipation | 79 W |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 13.6 V |
| Output Power | 10 W |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 79 W |
| Power Gain | 17.3 dB |
| Test Current | 300 mA |
| Test Voltage | 13.6 V |
| Voltage Rating | 40 V |
Documentation for STMicroelectronics PD85025-E
| Datasheet | View & Download PD85025-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download PD85025-E Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of STMicroelectronics PD85025-E?
What is the continuous drain current of PD85025-E?
What is the frequency range of PD85025-E?
What is the maximum operating temperature of PD85025-E?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.