Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > PD55015
PD55015
| Part Number: | PD55015 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > PD55015 |
| Qty Available: | |
| Description: | Trans MOSFET N-CH 40V 5A 4-Pin(2+2Tab) PowerSO-10RF (Formed lead) |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > PD55015 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Trans MOSFET N-CH 40V 5A 4-Pin(2+2Tab) PowerSO-10RF (Formed lead)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 5 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 40 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Frequency | 1 GHz |
| Gain | 14 dB |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 73 W |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Output Power | 15 W |
| Power Dissipation | 73 W |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of transistor?
What is the maximum drain to source voltage?
What is the maximum continuous drain current?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.