Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > PD55003-E
PD55003-E
| Part Number: | PD55003-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > PD55003-E |
| Qty Available: | |
| Description: | PD55003-E Series 500 MHz 3 W N-Channel RF Power Transistor - POWERSO-10RF |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > PD55003-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PD55003-E Series 500 MHz 3 W N-Channel RF Power Transistor - POWERSO-10RF
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.5 A |
| Current Rating | 2.5 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 40 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Frequency | 500 MHz |
| Gain | 17 dB |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Max Frequency | 1 GHz |
| Max Operating Temperature | 165 °C |
| Max Output Power | 3 W |
| Max Power Dissipation | 31.7 W |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 12.5 V |
| Output Power | 3 W |
| Power Dissipation | 31.7 W |
| Power Gain | 14 dB |
| Schedule B | 8541290080 |
| Test Current | 50 mA |
| Test Voltage | 12.5 V |
| Voltage Rating | 40 V |
| Voltage Rating (DC) | 40 V |
| Height | 3.5 mm |
| Length | 7.5 mm |
| Width | 9.4 mm |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.5 A |
| Current Rating | 2.5 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 40 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Frequency | 500 MHz |
| Gain | 17 dB |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Max Frequency | 1 GHz |
| Max Operating Temperature | 165 °C |
| Max Output Power | 3 W |
| Max Power Dissipation | 31.7 W |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 12.5 V |
| Output Power | 3 W |
| Power Dissipation | 31.7 W |
| Power Gain | 14 dB |
| Schedule B | 8541290080 |
| Test Current | 50 mA |
| Test Voltage | 12.5 V |
| Voltage Rating | 40 V |
| Voltage Rating (DC) | 40 V |
| Height | 3.5 mm |
| Length | 7.5 mm |
| Width | 9.4 mm |
Documentation for STMicroelectronics PD55003-E
| Datasheet | View & Download PD55003-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download PD55003-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download PD55003-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download PD55003-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download PD55003-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download PD55003-E Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the frequency range of the RF power transistor?
What is the power rating of the transistor?
What is the package type of the transistor?
What is the product name and description?
What is the manufacturer of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the frequency range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





