Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > PD54008-E
PD54008-E
| Part Number: | PD54008-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > PD54008-E |
| Qty Available: | |
| Description: | Trans RF MOSFET N-CH 25V 5A 3-Pin(2+Tab) PowerSO-10RF (Formed lead) Tube |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > PD54008-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Trans RF MOSFET N-CH 25V 5A 3-Pin(2+Tab) PowerSO-10RF (Formed lead) Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Continuous Drain Current (ID) | 5 A |
| Current Rating | 5 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 25 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25 V |
| Element Configuration | Single |
| Frequency | 500 MHz |
| Gain | 11.5 dB |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Input Capacitance | 91 pF |
| Max Frequency | 500 MHz |
| Max Operating Temperature | 165 °C |
| Max Output Power | 8 W |
| Max Power Dissipation | 73 W |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 7.5 V |
| Output Power | 8 W |
| Power Dissipation | 73 W |
| Power Gain | 11.5 dB |
| Test Current | 150 mA |
| Test Voltage | 7.5 V |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Height | 3.5 mm |
| Length | 7.5 mm |
| Width | 9.4 mm |
Documentation for STMicroelectronics PD54008-E
| Datasheet | View & Download PD54008-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download PD54008-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download PD54008-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download PD54008-E Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the manufacturer of the product?
What is the type of the product?
What is the voltage rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

