Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > PCF8574AT-3-518
PCF8574AT/3,518
| Part Number: | PCF8574AT/3,518 |
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > PCF8574AT-3-518 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCF8574 Series 2.5 to 6V Remote 8-bit I/O Expander for I2C-bus -SOIC-16 |
PCX has NXP Semiconductors Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > PCF8574AT-3-518 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCF8574 Series 2.5 to 6V Remote 8-bit I/O Expander for I2C-bus -SOIC-16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Number of Pins | 16 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Frequency | 100 kHz |
| Interface | I2C |
| Max Frequency | 100 kHz |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 40 µA |
| Number of Channels | 8 |
| Number of I/Os | 8 |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Output Current | 25 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 400 mW |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.65 mm |
| Case/Package | SO |
| Number of Pins | 16 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Frequency | 100 kHz |
| Interface | I2C |
| Max Frequency | 100 kHz |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 40 µA |
| Number of Channels | 8 |
| Number of I/Os | 8 |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Output Current | 25 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 400 mW |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.65 mm |
| Case/Package | SO |
| Number of Pins | 16 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Frequency | 100 kHz |
| Interface | I2C |
| Max Frequency | 100 kHz |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 40 µA |
| Number of Channels | 8 |
| Number of I/Os | 8 |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Output Current | 25 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 400 mW |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.65 mm |
Documentation for NXP Semiconductors PCF8574AT/3,518
| Datasheet | View & Download PCF8574AT-3-518 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCF8574AT-3-518 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCF8574AT-3-518 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download PCF8574AT-3-518 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download PCF8574AT-3-518 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCF8574AT-3-518 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCF8574AT-3-518 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCF8574AT-3-518 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download PCF8574AT-3-518 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download PCF8574AT-3-518 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCF8574AT-3-518 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCF8574AT-3-518 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCF8574AT-3-518 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download PCF8574AT-3-518 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download PCF8574AT-3-518 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to NXP Semiconductors PCF8574AT/3,518?
What is the voltage range for PCF8574AT/3,518?
What is the interface of PCF8574AT/3,518?
How many pins does PCF8574AT/3,518 have?
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the voltage range for this product?
What is the package type for this product?
What is the equivalent part to NXP Semiconductors PCF8574AT/3,518?
What is the interface of PCF8574AT/3,518?
What is the voltage range for PCF8574AT/3,518?
How many pins does PCF8574AT/3,518 have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.