Integrated Circuits (ICs) > PCF85176T-1-118
PCF85176T/1,118
| Part Number: | PCF85176T/1,118 |
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > PCF85176T-1-118 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCF85176 Series 2.5 to 6.5 V Surface Mount 40 x 4 Universal LCD Driver -TSSOP-56 |
PCX has NXP Semiconductors Integrated Circuits (ICs) > PCF85176T-1-118 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCF85176 Series 2.5 to 6.5 V Surface Mount 40 x 4 Universal LCD Driver -TSSOP-56
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Display Type | LCD |
| Frequency | 400 kHz |
| Interface | I2C |
| Max Frequency | 2.64 kHz |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 400 mW |
| Max Supply Current | 20 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Number of Segments | 160 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 400 mW |
| Schedule B | 8542390000 |
| Touchscreen | No |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Display Type | LCD |
| Frequency | 400 kHz |
| Interface | I2C |
| Max Frequency | 2.64 kHz |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 400 mW |
| Max Supply Current | 20 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Number of Segments | 160 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 400 mW |
| Schedule B | 8542390000 |
| Touchscreen | No |
Documentation for NXP Semiconductors PCF85176T/1,118
| Datasheet | View & Download PCF85176T-1-118 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCF85176T-1-118 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCF85176T-1-118 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCF85176T-1-118 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCF85176T-1-118 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCF85176T-1-118 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCF85176T-1-118 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCF85176T-1-118 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCF85176T-1-118 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCF85176T-1-118 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this product?
What is the package type of this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
What is the product name and model number?
What is the physical package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the interface type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.