Integrated Circuits (ICs) > PCF7991AT-1081-M-1
PCF7991AT/1081/M,1
| Part Number: | PCF7991AT/1081/M,1 |
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > PCF7991AT-1081-M-1 |
| Qty Available: | |
| Description: | NFC/RFID Tag and Transponder IC 4000kHz to 16000kHz Automotive 14-Pin SO |
PCX has NXP Semiconductors Integrated Circuits (ICs) > PCF7991AT-1081-M-1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
NFC/RFID Tag and Transponder IC 4000kHz to 16000kHz Automotive 14-Pin SO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Frequency | 16 MHz |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542310000 |
| Case/Package | SOIC |
| Frequency | 16 MHz |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542310000 |
Documentation for NXP Semiconductors PCF7991AT/1081/M,1
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the category of the product?
What is the frequency range of the NFC/RFID Tag and Transponder IC?
What is the package type of the IC?
What is the product name and its function?
What is the frequency range of the IC?
How many pins does the IC have and what is its package type?
Is the IC suitable for automotive applications?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.